IT TALKS #4: Digitalizace pod drobnohledem
Digitalizace. Hojně skloňovaný pojem a také ústřední téma čtvrtého dílu IT TALKS – komunitního podcastu pro všechny nadšence do IT. Každý díl přináší rozhovory s inspirativními osobnostmi české IT scény a zaměřuje se na jedno klíčové téma, které hosté diskutují na základě svých zkušeností. Ve čtvrtém díle jsme se ponořili do světa digitalizace. Hovořili jsme nejen o tom, jaké výzvy a příležitosti přináší, ale také o tom, jak se může lišit napříč různými firmami.
Hosty čtvrtého dílu byli: Tomáš Páral, zakladatel a CEO konzultačně-technologické společnosti MoroSystems, která má za sebou již 18 let úspěšného fungování; Filip Kučera, IT Domain Lead v České spořitelně, který má na starost oblast úvěrů pro firemní klientu z pohledu IT; a Vratislav Kalenda, spoluzakladatel a CEO vývojářského studia Applifting.
Nezmeškejte žádné novinky ITT
Netradiční firemní kultura a transparentní přístup
Tomáš Páral představil MoroSystems jako společnost s netradiční firemní kulturou. Staví na hodnotách, jako jsou svoboda, přátelskost, excelentní týmová spolupráce, zodpovědnost a změna, která je nedílnou součástí každodenního fungování v IT. V rozhovoru přiblížil, jak se během 18 let proměnila jeho role a působení v rámci společnosti. Sdílel také své vize a principy, které uplatňuje při řízení firmy o přibližně 150 lidech, i to, jaké výzvy to s sebou přináší. Diskutovali jsme nejen o přístupu k týmům a fungování firmy, ale také o zcela otevřeném přístupu směrem ke klientům. Proč je pro společnost MoroSystems maximální transparentnost klíčová? Proč pro řešení vybírá technologie s open-source licencí? Jakým způsobem implementuje agilní řízení? A jak Tomáš Páral odpověděl na otázku, co znamená digitalizace a jaké jsou klíčové aspekty úspěšného digitálního projektu? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky a další zajímavé postřehy, poslechněte si celý rozhovor.
Digitální transformace banky a korporátní bankovnictví
Druhý host, Filip Kučera, nás zavedl do světa financí a digitální transformace bankovnictví. Jako IT Domain Lead v České spořitelně má na starost oblast úvěrů pro firemní klientelu a vede týmy, které navrhují, implementují a provozují řešení v doméně firemního úvěrování. Jeho kariérní cesta je přitom s Českou spořitelnou spjata už více než 10 let. Byl tak prakticky od začátku součástí digitální transformace, kterou banka v posledních letech prošla. V rozhovoru přiblížil, jak vypadaly začátky v IT banky a jak se týmy i technologie postupem času proměňovaly. Nastínil také, jak zásadně se liší produkty určené firemním zákazníkům od těch určených pro retailový segment. Firemní úvěrování je výrazně komplexnější – je třeba pracovat s podstatně více atributy i vyšší mírou individuálního přístupu. I proto přichází digitalizace v této oblasti později než v retailovém bankovnictví a stále je třeba pečlivě zvažovat, které procesy a do jaké míry digitalizovat. Pokud vás zajímá, co vše obnáší digitalizace bankovní instituce, jaké technologie Česká spořitelna využívá, jak pracuje s IT talenty a rozvíjí své týmy, poslechněte si více v podcastu.
Sebeřízení i veřejné platy
Od bandy nadšených programátorů k vývojářskému studiu. Tak by se dal stručně shrnout příběh Vratislava Kalendy, který spolu s Filipem Kirschnerem založil úspěšnou společnost Applifting. Tato firma je známá svým netradičním přístupem: fungovala bez manažerů a s veřejnými platy. S Vratislavem jsme se během rozhovoru vrátili k samotným začátkům firmy a zaměřili se na klíčové otázky: může firma, která významně vyrostla, opravdu fungovat bez manažerů? Jak se v tomto ohledu mění přístup společnosti? A jaké výhody i nevýhody přináší koncept veřejných platů? Diskutovali jsme také o aktuálních trendech v digitalizaci, jako jsou low-code a no-code řešení či využití umělé inteligence, budoucím směřování Appliftingu a projektech, které (nejen) Vratislava lákají a na nichž by chtěl participovat. A pozor, na závěr zazněla i palčivá otázka, jak moc digitalizované je vlastně vývojářské studio Applifting?