Kde najít nejlepší firemní kampusy? Jeden právě vzniká v Praze
Příjemné pracovní prostředí plné technologických vychytávek i zeleně, kde nechybí ani prostor na relaxaci… Tři kampusy technologických firem, které stojí za pozornost.
1. Microsoft
Redmond, Washington
Společnost Microsoft sídlí v americkém Redmondu už od roku 1986 a od té doby se neustále rozrůstá. V roce 2017 se firma rozhodla pro demolici svých 12 budov a nahradila je 18 novými.
Kampus svou velikostí a vybavením už spíše připomíná městskou čtvrť. Kromě kanceláří tu najdete řadu restaurací a kaváren, poštovní služby, kadeřnictví, optiku a v centrální části dokonce i fotbalové hřiště. Vzhledem k velikosti areálu tu funguje také vlastní doprava v podobě mikrobusů.
2. Apple Park
Cupertino, Kalifornie
Apple vždy zákazníky překvapoval odlišností a netradičním designem, takže se nelze divit, že i sídlo společnosti pro 12 tisíc zaměstnanců, nazývané kvůli svému vzhledu také Spaceship Campus, je zcela unikátní.
Dominantou celého areálu Apple Campus Cupertino je obrovská kancelářská budova ve tvaru prstence, jejímž tvůrcem je věhlasný britský architekt Norman Foster (autor slavné londýnské „okurky“). Steve Jobs dbal při projektování stavby také na udržitelnost, proto tu najdeme mnoho zeleně včetně ovocných stromů i rybníka. Díky vlastním obnovitelným zdrojům je pak areál z velké části energeticky soběstačný.
3. Centrála BMW
Mnichov
Mnichovská centrála automobilky BMW už je trochu staršího data, postavena byla na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, stále však patří k tomu nejunikátnějšímu, co lze na jinak poměrně nudném trhu korporátních kanceláří obdivovat. Hlavní budova svým tvarem totiž připomíná čtyři válce spalovacího motoru a sousední muzeum se pro změnu inspirovalo hlavou válce pístu.
I u nás právě teď vzniká kampus světových rozměrů. Dokáže se přiblížit těm nejlepším?
Řeč je o kampusu České spořitelny, který najdete v nově rostoucí čtvrti Smíchov City. Tvořit ho budou čtyři budovy o kancelářské ploše přes 43 tisíc metrů čtverečních a svým obyvatelům nabídne moderní flexibilní pracovní prostory na dopravním uzlu téměř v centru Prahy. Zároveň s ním vzniká vlastně celá nová čtvrť s restauracemi, službami obchody či školkou.
„Řada zaměstnanců již využívá pravidelně home office, proto jdeme cestou sdílených pracovních prostor. I kdyby se však v jeden den rozhodli přijít do práce všichni kolegové, místo pro práci tu najdou,“ říká Jan Sekanina z České spořitelny. Zaměstnanci, kteří nenajdou volné své obvyklé místo, obsadí místo sdílené nebo mohou využívat speciální pracovní zóny určené pro klidnou práci či týmovou spolupráci. Setkání týmů mohou probíhat např. na sociálním schodišti, které je k tomu přímo uzpůsobeno.
Nejen k pracovní pohodě, ale také k lepšímu zdraví zaměstnanců poslouží ergonomické kancelářské vybavení. Ajťáky určitě potěší dostatečný počet monitorů na každém stole a další vychytávky usnadňující práci, jako jsou zapuštěné kabely či bezdrátové nabíjení.
Zaměstnanci tolik skloňovaný wellbeing poskytne nejen zdravotní centrum nabízející praktickou i specializovanou péči, zubaře, fyzioterapii, psychologické poradenství a digitální medicínu,
ale i fitness centrum či možnost účastnit se různých cvičení včetně jógy.
„Cvičit bude možné nejen ve vnitřních prostorách, ale i na terasách s výhledem na Vyšehrad a vycházející slunce,“ popisuje Jan Sekanina a dodává, že v plánu je také umístit na střechu včelín nebo zeleninové a bylinkové záhonky, o které by se mohli starat nadšení včelaři
či pěstitelé z řad zaměstnanců.
Zmínit je potřeba také téma udržitelnosti, které by vydalo na samostatný článek, protože se přirozeně prolíná celým prostorem. Sídlo Spořky vzniká s využitím množství přírodních materiálů a disponuje spoustou zelených ploch, které budou přispívat k psychické pohodě zaměstnanců. V kampusu najdeme 200 vrtů
pro tepelná čerpadla, což zajistí efektivní vytápění a chlazení budovy. Budova je koncipována prakticky bezemisně. V plánu je i využívání dešťové vody a recyklace odpadní vody pro užitkové účely, například na toaletách.