Správa Mobilní farmy: Nové výzvy a inovace v automatizaci testování

Lukáš Procházka začínal svou kariéru v IT jako softwarový tester v Pardubicích a postupně se vypracoval až na Automatizačního softwarového testera v České spořitelně, kde mezi jeho agendu spadá hlavně správa Mobilní farmy.
V rámci své pozice spravuješ Mobilní farmu. Co všechno to obnáší?
Na úvod bych chtěl zdůraznit, že naše pozice není zaměřena pouze na Mobilní farmu, i když nám aktuálně zabírá nejvíce času. Kromě toho se také věnujeme výkonnostnímu testování, webovému a backendovému testování, zejména s využitím Robot Frameworku. Co se však přímo týče správy Mobilní farmy, nejlépe ji vystihuje slovo „laborování“. Tato role zahrnuje spojení pozic softwarového testera, hardwarového testera a systémového administrátora.
V bance vyvíjíme vlastní řešení Mobilní farmy a nepoužíváme komerční software, který by v našich podmínkách neobstál. To s sebou nese značné hledání postupů a projevování iniciativy. Udržet kompatibilitu všech verzí různých nástrojů, operačních systémů a síťového nastavení je často velkou alchymií. Řekl bych, že to nejlépe vystihuje věta: „Co funguje dnes, nemusí fungovat zítra.“ Neustále se snažím hledat nová zlepšení, abych zvýšil stabilitu celého řešení.
Jaké máš plány pro další rozvoj Mobilní farmy? Vidíš nějaké oblasti, které by se daly ještě zlepšit?
V posledních týdnech čelíme zvýšenému náporu, což pro nás znamenalo nákup nového Mac Mini. Vznikla tak Mobilní farma 2.
Díky tomu jsme měli příležitost vyzkoušet naše postupy a rozšířit je dále. Tím jsme také získali šanci testovat programové vybavení, aniž bychom to museli dělat v ostrém provozu na hlavní farmě.
Navíc jsme jako první začali testovat MDM Intune pro iOS a Android, což nám umožňuje ladit procesy i pro další oddělení.
Čeká nás také rozšíření portfolia mobilních zařízení. Mou vizí je udržet schéma zařízení, které nejčastěji používají klienti George. Určitě máme prostor pro zlepšení dokumentace na Confluence.
Čeká mě například zdokumentování celého zmiňovaného procesu E2E. Práce je stále dost a nevidím, že by kdy skončila. Budoucnost leží v mobilních zařízeních – nikoli v klasických počítačích nebo noteboocích!
Které aplikace využívají mobilní farmu nejčastěji a jakým způsobem jí využíváte v E2E testování?
Mobilní farma má za cíl snižovat náklady na fyzické zařízení pro testery. Ti si testy můžou spustit vzdáleně přes naše zařízení, a to v nočních hodinách, opakovaně a bez znalosti procesu.
Centrem farmy je Apple Mac Mini, ke kterému je připojený USB hub a do něj jsou připojeny tablety, Android i iOS telefony. Toho využívají například projekty George GO, MOBA, Partner24, Investiční konfigurátor a nově například George Business. Co se týká E2E testů, je to za mě nejkomplexnější projekt, na kterém jsem měl šanci pracovat.
Na tomto projektu jsme si osvojili automatizované mobilní testování do větší hloubky, protože do této doby velký zájem o Apple platformu nebyl a převažovaly Android projekty. Z jednotlivých procesů jsme si pak připravili základní půdu pro nové projekty, což je dle mého názoru super vedlejší efekt a rád bych poděkoval všem, kdo nám s tím pomohli, nebylo jich málo.
Česká spořitelna očekává novou verze iOS, která má přinést významné změny. O jaké změny jde a jaké výhody z toho plynou pro vaše oddělení?
Jeden z hlavních impulzů pro vytvoření E2E testů bylo právě vydávání nových verzí iPadOS. Nové menší verze vycházejí postupně, obvykle v řádu týdnů, což téměř znemožňuje jejich kompletní testování.
Máme nastaveno, že kompletní sada testů jede v jeden moment oproti třem různým verzím iPadOS, z nichž jedna je beta verze (aktuálně právě iPadOS 18).
Co se týká hlavních verzí jako je iPadOS 18, nemyslím si, že z mé pozice bude mít nějaký dopad, to by spíše posoudili vývojáři, kteří využijí nové Apple API. Každopádně už v prvním týdnu po vydání první bety jsme narazili na problém, kdy nešla nainstalovat aplikace ČShub, kolegové z vývoje tak získali rychlou zpětnou vazbu a mohli problém řešit. S každou hlavní verzí musíme povýšit všechny podpůrné nástroje na naší Mobilní farmě, takže i my tím získáváme náskok a případné problémy tak můžeme řešit zavčasu.